Charakterystyka budowy hurtowni danych i możliwości implementacji wymiarów różnego typu

Praktyka bez teorii jest możliwa, ale najczęściej przypomina metodę prób i błędów prowadzącą do właściwego rozwiązania. Jestem przekonany, że wyważanie otwartych drzwi nie jest najlepszym pomysłem i lepiej jest skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych.

W ostatnim czasie wraz z Tomaszem Liberą – bardzo aktywnym działaczem PLSSUG (obecnie członek Zarządu), a także wykładowcą na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie, opracowaliśmy artykuł naukowy dotyczący klasyfikacji wymiarów hurtowni danych. Dodatkowo interesującym zwłaszcza dla Czytelników bloga może być aspekt praktyczny dotyczący możliwości implementacji wymiarów różnego typu w Microsoft SQL Server Analysis Services.

Oprócz klasyfikacji wymiarów hurtowni danych, w artykule przedstawiono dwa case study dotyczące specyficznych wymiarów, tzn. wymiaru śmieciowego (abstrakcyjnego) i miniwymiarów do obsługi szybkozmiennych wymiarów olbrzymich. Są to dwa gotowe rozwiązania, których implementacja w wielu projektach może przynieść poprawę wydajności.

Artykuł Charakterystyka budowy hurtowni danych i możliwości implementacji wymiarów różnego typu dostępny jest bezpłatnie pod adresem: http://zeszytnaukowy.pl/download.php?article=1169

Zachęcam serdecznie do lektury! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *