W codziennej pracy z SQL Server Management Studio nieodzowne są skróty klawiaturowe. Skróty przyspieszają i ułatwiają pracę.
Do formatowania kodu T-SQL polecam:
- CTR + SHIFT + L (L od Lower case) – zamiana na małe litery
- CTR + SHIFT + U (U od Upper case) – zamiana na wielkie litery
- ALT + SHIFT + LPM – zaznaczanie blokowe, bardzo przydatna opcja
- CTR + K, CTR + C (C od Comment) – zakomentowanie kodu
- CTR + K, CTR + U (U od Uncomment) – odkomentowanie kodu
- CTR + 0 – wstawienie wersji NULL
- CTR + R – pokazywanie/ukrywanie okienka Results
- CTR + TAB – przełączanie między okienkami w przód
- CTR + SHIFT + TAB – przełączanie między okienkami w tył
- CTR + F4 – zamykanie bieżącego okna
- CTR + N – nowe okno
- F6 – przełączanie między aktywnymi oknami, np. zakładkami Results/Messages
- ALT + F1 (na zaznaczonym obiekcie bazodanowym) – wywołanie sp_help(zaznaczony obiekt)
- CTR + 1 – uruchomienie procedury składowanej sp_who
- CTR + 2 – uruchomienie procedury składowanej sp_lock
Czy korzystasz z jakichś innych skrótów? 🙂
Źródło:
Hej
Dzięki za fajny artykuł dotyczący skrótów. Przyznaję, że kilku z nich próbowałem stosować (m.in. dotyczące komentowania) ale strasznie mnie to kombinowanie palcami 🙂 wkurzało. Zauważyłem tutaj skróty, które mnie baaardzo interesują (dotyczą nawigacji). Ja osobiście używam oklepanych ctrl+c, ctrl+v, ctrl+a, ctrl+x,ctrl+z. Do zaznaczania: shift (strzałka góra, dół dla wierszy;prawo,lewo dla liter) lub ctrl+shift lewo, prawo dla wyrazów…
Używam tych samych skrótów o których wspomniał PITB :). Tyle byłem w stanie nauczyć się, i tyle autentycznie potrzebuję do pracy. Innych nie pamiętam, tym bardziej że stosując różne oprogramowanie, musiałbym się nauczyć na pamięć grubej książki skrótów klawiaturowych. Szybciej będzie kliknąć myszą. W końcu też udało mi się zapamiętać, że klawisz F5 uruchamia skrypt w SSMS. Ale od zawsze wolałem klikać na ikonki (bo to jest szybka, łatwa i intuicyjna sprawa), niż uczyć się iluś-tam-palcowych dziwacznych skrótów.
Powiem szczerze, że po części macie rację, ale z drugiej strony, gdy korzysta się z danego narzędzia codziennie przez 8 h przez kilka lat, to klikanie na ikonki to zdecydowanie zbyt wymagająca od użytkownika czynność 😉
Poza tym, wiele z tych skrótów jest wykorzystywana w innych produktach Microsoftu, np. Visual Studio.
Oczywiście masz rację. Jeżeli korzysta się cały czas z danego oprogramowania (albo jak wspomniałeś, całej serii podobnego softu), to wtedy zdecydowanie łatwiej i szybciej posłużyć się klawiaturą. Pisząc poprzedni komentarz miałem na myśli sytuację, gdy raczej korzysta się ciągle z innego oprogramowania, albo co pewien czas przesiada z jednego na drugi, i z powrotem, i wtedy trudno spamiętać indywidualne kombinacje klawiszy. Poza tym, skróty klawiaturowe są bezpieczniejsze w użyciu, bo raczej nie można uruchomić ich kombinacji w sposób przypadkowy. A mi co pewien czas zdarza się, że trzymając rękę na myszy, przez przypadek coś kliknę, bo palec mi zadrży, i klik na to co nie trzeba. Rzadko bo rzadko, ale czasami mi się to zdarzy.