Pierwszy SQL Saturday w Polsce!

Jak już wspominałem we wcześniejszym wpisie: ostatnio dość sporo dzieje się w Polsce w kontekście Microsoft SQL Server. Już w najbliższą sobotę czeka mnie hakaton, a w zeszłą sobotę miałem przyjemność uczestniczyć w pierwszym w Polsce SQL Saturdayu.

Szczerze mówiąc, wydarzenie wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Ludzie z całej Polski i nie tylko zgromadzeni w jeden dzień od wczesnych godzin porannych do późnopopołudniowych tylko po to, by nauczyć się czegoś nowego odnośnie Microsoft SQL Server 🙂 Tylko prawdziwych wariatów stać na coś takiego, tym bardziej, że niektórzy dojeżdżali naprawdę z daleka.

Konferencję rozpoczął nowy prezes PLSSUG Paweł Potasiński, który objął stanowisko po Marcinie Szelidze. Sesja dotyczyła rozwiązań mobilnych, które wreszcie pojawiły się wraz z nową wersją Microsoft SQL Server 2016. Po tej sesji trzeba już było dokonywać wyborów. I tak oto znalazłem się na sesji Agnieszki Cieplak i Damiana Widery (w zastępstwie Łukasza Grali) odnośnie Data Collect. Bardzo ciekawe rozwiązanie i aż wstyd przyznać, że nie znałem go wcześniej 🙂 Data Collect pozwala na rejestrowanie odczytów wydajnościowych do hurtowni danych już od wersji SQL Server 2008 i to w każdej edycji. Myślę, że warto się przyjrzeć temu rozwiązaniu bliżej.

Druga wybrana przeze mnie sesja dotyczyła optymalizacji zapytań pod kątem Linked Server, którą poprowadził Michał Janiec. Wątek został dość wyczerpująco opisany i nigdy wcześniej nie uświadamiałem sobie tego, że w takim scenariuszu najważniejsza jest optymalizacja pod kątem ilości wysyłanych danych przez sieć – trzeba zatem nieco odejść od klasycznej optymalizacji planów zapytań.

Kolejna sesja Regisa Baccaro poświęcona była TFS i SSDT w kontekście continuous integration. Następnie miałem przyjemność posłuchać Kamila Nowińskiego na temat poziomów izolacji transakcji. Na sam koniec największa niespodzianka SQL Saturday – podróżowanie w czasie z Damianem Widerą i… jego 12-letnią córką, która w godzinę wykonała około 50 demonstracji live na SQL Server 🙂 Sesja dotyczyła nowej funkcjonalności Microsoft SQL Server 2016 – Temporal Tables pozwalającej na wersjonowanie danych w czasie. Serdeczne gratulacje!

Gratuluję PLSSUG i wszystkim Organizatorom i Sponsorom świetnej konferencji. Mam nadzieję, że to początek regularnych spotkań SQL Saturday w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *