Automatyzacja procesu deploymentu modeli tabelarycznych z Power Shell for Analysis Services

Zarządzanie publikacjami nowych wersji modeli tabelarycznych na wiele instancji serwerów Analysis Services może być niewygodne przy wykorzystaniu samego narzędzia Microsoft Analysis Services Deployment Wizard. Wyklikiwanie n razy ustawień w kreatorze nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z pomocą przychodzi Power Shell, który pozwala na zautomatyzowanie procesu deploymentu.

W celu dokonania deploymentu tabulara należy wykonać odpowiednią komendę w Power Shell przesyłająca plik JSON do serwera Analysis Services definiującą bazę danych:

 1. Przygotowanie pliku JSON w Analysis Services Deployment Wizard
  Należy uruchomić Deployment Wizard i w zależności od potrzeb wybrać interesujące nas ustawienia. Należy skorzystać z opcji przygotowania skryptu deploymentowego.

  Plik powinien mieć następującą strukturę:

  Należy zapisać go w znanej lokalizacji jako create.json.

 2. Uruchomienie Power Shell for Analysis Services
  Należy wybrać Start -> Uruchom -> sqlps.

  Uruchomi się konsola:

 3. Wywołanie polecenia w Power Shell
  Należy skorzystać z polecenia Invoke-ASCmd z przełącznikami InputFile (dla wskazania pliku JSON tworzącego bazę) oraz Server (dla wskazania serwera i instancji).

  Więcej poleceń dla Analysis Services w PowerShell w dokumentacji.

 4. Procesowanie tabulara możemy wskazać w kreatorze z kroku 1 tego krótkiego samouczka. Jeśli jednak chcielibyśmy to zrobić w oddzielnym kroku. Wystarczy że skorzystamy z pliku JSON o następującej treści:

  Taki plik należy zapisać w znanej lokalizacji jako process.json, a następnie z poziomu PowerShell możemy analogicznie wydać komendy:

   

 

Źródła:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *