Rozszerzony schowek, czyli Cycle Clipboard Ring w SSMS

Pracując sporo z SQL Server Management Studio doceniam każdą nową odkrytą funkcjonalność usprawniającą  codzienną pracę. Do tej pory nie byłem świadomy, że istnieje coś takiego jak Cycle Clipboard Ring. Funkcjonalność ta pozwala na wklejanie ze schowka jednego z ostatnich 20 elementów tam przechowywanych. Mówiąc „schowek” mam na myśli wewnętrzny schowek SSMS. Czyli cały trik możliwy jest w działaniu tylko w obrębie SSMS.

Jak wykorzystać Cycle Clipboard Ring? Wystarczy zaznaczyć interesujący nas fragment tekstu i nacisnąć tradycyjnie kombinację klawiszy CTR + C. W celu demonstracji najlepiej dokonać tej operacji kilkukrotnie dla różnych fragmentów tekstu. W celu wklejenia jednego z elementów należy nacisnąć CTR + SHIFT + V. Tyle razy ile naciśniemy tę kombinację klawiszy, tyle razy cofniemy się o jeden element w schowku.

Problemem może być to, że czasami pracujemy z różnymi plikami otwieranymi poza SSMS (np. CSV, TXT) . Jak już wspomniałem wtedy niestety trik nie zadziała. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by tego typu pliki otwierać za pośrednictwem SSMS.

Więcej ciekawych trików w SSMS dostępnych jest pod adresem: https://www.sqlshack.com/10-ssms-tips-and-tricks-to-boost-your-productivity/

One Comment Add yours

  1. Adrian Chodkowski napisał(a):

    Bardzo fajny trick 🙂 Zawsze znajdzie się coś co ułatwi życie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *