Microsoft SQL Server Management Studio [Narzędnik]

Logo SQL Server Management StudioI tak oto przyszedł czas na pierwszy artykuł z serii przypadkowych. Rozpoczynam od Narzędnika – na pierwszy ogień Microsoft SQL Server Management Studio (SSMS). Nazwa tego narzędzia jest wyjątkowo myląca. Sugeruje ona, że narzędzie to pozwala na zarządzanie, a więc administrację instancją/instancjami SQL Server. Jednak jest to jedynie częściowa prawda, bo jest to także doskonałe narzędzie dla deweloperów.

Narzędzie pozwala na wybór następujących rodzajów połączeń:

 • Database Engine
 • Analysis Services
 • Reporting Services
 • Integration Services

Możemy połączyć się do wielu instancji SQL Server różnych typów w jednym czasie. Nie ma zatem problemu, by połączyć się do jednej instancji Microsoft SQL Server Analysis Services w trybie wielowymiarowym na jednym serwerze, który pełni funkcję raportową i do instancji relacyjnej (Database Engine) Microsoft SQL Server na drugim serwerze, na którym funkcjonuje system transakcyjny.
Narzędzie wspiera deweloperów kolorowaniem składni oraz IntelliSense (automatyczne podpowiadanie, „inteligentne” uzupełnianie kodu) dla języków T-SQL, MDX, DMXXML/A.
Warto wspomnieć, że SSMS wspiera także operacje importu i eksportu danych a także możliwość generowania skryptów dotyczących obiektów bazodanowych.
SQL Server Management Studio w obszarze administracyjnym pozwala m.in. na:

 • zarządzanie usługami (np. restart instancji, zatrzymanie SQL Server Agenta)
 • zarządzanie bazami danych (tworzenie/usuwanie/modyfikowanie/kopiowanie baz, zmiana ich ustawień,  itd.)
 • zarządzanie strukturą bazy (zarządzanie tabelami, indeksami, relacjami, itd.)
 • zarządzanie dostępem (m.in.: zarządzanie uprawnieniami, użytkownikami i rolami)
 • zarządzanie polityką kopii bezpieczeństwa (m.in. możliwość tworzenia/odzyskiwania backupów, harmonogramowanie)
 • monitorowanie, konserwację i dostrajanie (monitorowanie wydajności, zmiana ustawień instancji, zarządzanie planami utrzymania serwera, zarządzanie alertami, zarządzanie powiadomieniami e-mailowymi)
 • planowanie powtarzalnych i jednorazowych operacji na serwerze z funkcją harmonogramowania

Zwracam uwagę, że wymienione przeze mnie funkcjonalności SSMS nie wyczerpują tematu. Warto także dodać, że SSMS niejednokrotnie stanowi jedynie interfejs do wywoływania wielu innych komponentów platformy SQL Server. Zdefiniowałbym SSMS jako zintegrowane środowisko do tworzenia rozwiązań dla platformy bazodanowej Microsoftu oraz zarządzania tą platformą, w tym w szczególności: administracji, konserwacji, strojenia i optymalizacji, monitorowania i planowania.

Narzędzie SSMS dostarcza tych wszystkich funkcjonalności z poziomu interfejsu graficznego (ang. Graphical User Interface, GUI), choć część funkcjonalności dostępnych jest jedynie z poziomu kodu T-SQL. Warto dodać, że chyba wszystkie operacje dokonane w GUI można wyskryptować wykorzystując funkcję Script Action to…, co pozwala na wygodną automatyzację pracy. Daną operację można wyskryptować do: nowego okna, pliku, schowka lub joba.

Pierwszy raz SSMS dołączono do instalatora SQL Server 2005. Od wersji Microsoft SQL Server 2016, instalator przekierowuje użytkownika na stronę internetową, skąd można pobrać narzędzie. Wcześniej było ono dostępne na liście komponentów do instalacji (ang. Features). Narzędzie można zainstalować całkowicie niezależnie od posiadania zainstalowanej instancji na tej samej maszynie.
W obrębie SSMS można tworzyć solucje, które pozwala na lepszą organizację pracy z kodem, a także na dołączanie do solucji innych plików. Każde nowe okienko stanowi odrębną sesję połączenia do instancji z widocznym identyfikatorem sesji.

Narzędzie SSMS jest darmowe i nie wymaga żadnej licencji do instalacji czy użytkowania. Obecnie kolejne releasy są sygnowane numerami a nie numerami miesięcy. Z obserwacji od wydania SQL Server 2016 można wywnioskować, że kolejne wersje SSMS wychodzą co 1-2 miesiące. SSMS wykorzystuje Visual Studio Isolated Shell.

Jak widać SSMS to potężne i tylko z pozoru proste narzędzie. Na wielu blogach można odnaleźć interesujące wskazówki dotyczące obsługi SSMS, z których zdecydowanie warto skorzystać. Poniżej prezentuję listę pytań wraz z odnośnikami:

 

Więcej informacji: https://msdn.microsoft.com/en-us/library/mt238290.aspx

3 Comments Add yours

 1. Gość napisał(a):

  Przypomniałem sobie drobną rzecz, z którą osoby początkujące mogą mieć problemy. A może nie tyle problemy, lecz nie są jej świadome. Na samym początku mojej przygody z SQL Server-em to też mnie dotyczyło. Mianowicie, że wyłączenie i włączenie SSMS nie powoduje wyłączenia i włączenia serwera. Gdyż SSMS nie jest serwerem, lecz nakładką graficzną na niego, narzędziem wspomagającym pracę z nim. Zatem czym innym jest restart serwera, a czym innym restart SSMS.

  1. PITB napisał(a):

   Witam.
   Dlatego też pewnym uzupełnieniem byłby opis SQL Server Configuration Manager :). Choć (wracając do meritum postu) nawet połowiczne ogarnięcie SSMS to są długie godziny zabawy…

   1. Gość napisał(a):

    Pewnie i w przypadku SSMS obowiązuje zasada Pareto, czyli użytkownik wykorzystuje jedynie 20% możliwości tego oprogramowania graficznego, co jednak zaspokaja 80% jego potrzeb w zakresie obsługi SQL Server-a.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *