BI Magic Quadrant Gartnera

Gartner – założone w 1979 roku w Stanach Zjednoczonych przedsiębiorstwo analityczno-doradcze specjalizujące się w zagadnieniach strategicznego wykorzystania technologii oraz zarządzania technologiami.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gartner

Tym cytatem z Wikipedii chciałbym rozpocząć dzisiejszy wpis. Dlaczego firma Gartner jest ważna, a jej zdanie jest istotne w kontekście BI? Gartner to ogromna korporacja z wieloletnimi tradycjami, działająca na szeroką skalę na całym świecie. W obszarze zarządzania technologiami zajmuje się właśnie m.in. Business Intelligence i zarządzaniem informacjami.

Founded in 1979, Gartner is headquartered in Stamford, Connecticut, USA, and has 7,600 associates, including more than 1,600 research analysts and consultants, and clients in 90 countries.

Źródło: http://www.gartner.com/technology/about.jsp

Mając świadomość znaczenia przedsiębiorstwa z USA, warto przyjrzeć się publikowanym przez niego raportom. Co roku Gartner publikuje swoje zestawienie (nazywane BI Magic Quadrant) dotyczące producentów oprogramowania klasy Business Intelligence. Czym jest Magiczny Kwadrant? W słowniku języka polskiego PWN odnalazłem następującą definicję kwadrantu:

«każda z czterech części, na jakie dzieli płaszczyznę prostokątny układ osi współrzędnych kartezjańskich»

Źródło: http://sjp.pwn.pl/sjp/kwadrant;2476862.html

Magiczny Kwadrant Gartnera przedstawia rynek oprogramowania w środkowej fazie cyklu życia za pomocą dwuwymiarowej matrycy, oceniając dostawców oprogramowania w oparciu o kompletność ich wizji i zdolność do jej realizacji. Najnowsze zestawienie (z lutego 2016 r.) dla Business Intelligence i platform analitycznych prezentuje się następująco:

Źródło: https://www.gartner.com/doc/reprints?id=1-2XXET8P&ct=160204

Należy mieć na uwadze, że oś OX raportu reprezentuje kompletność wizji, a oś OY możliwość wdrożenia. Macierz wyodrębnia zatem następujące cztery grupy producentów oprogramowania zgodnie z rysunkiem:

W publikacjach, w których jestem współautorem chętnie sięgam do danych Gartnera, ponieważ ich ideą jest obiektywizm i niezależność  (np. Furmankiewicz J., Furmankiewicz M., Ziuziański P.: Implementation of business intelligence performance dashboard for the knowledge management in organization [w:] Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej. Seria: Organizacja i Zarządzanie, nr 82, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice, 2015).

Świetne opracowanie danych Gartnera przygotował Fredrik Hedenström. Wykorzystał Power BI do stworzenia interaktywnej wizualizacji danych w czasie: http://www.fredrikhedenstrom.com/2016/02/16/gartners-bi-magic-quadrant-visualized-in-power-bi/ (dane od 2008 r. do 2016 r.). Dzięki zestawieniu w takiej formie możemy śledzić losy różnych przedsiębiorstw, które podejmowały/podejmują tematykę BI.

Polecam także wypowiedź na temat ostatniego raportu Gartnera Adriana Chodkowskiego na zaprzyjaźnionym blogu seequality.net: http://pl.seequality.net/gartner_magic_quadrant_february_2016/

7 Comments Add yours

 1. Gość napisał(a):

  Ten interaktywny kwadrat jest świetny. Druga ciekawa sprawa, to że widać że takie raporty w PowerBi można wrzucić na serwer w którym zmiany będą prezentowane na żywo. Chyba coś takiego można stosować jako dashboard-y w urządzeniach mobilnych, do analiz biznesowych? Wtedy zastosowanie będzie szersze niż w wersji desktopowej.

  1. piotrziuzianski napisał(a):

   Mi też przypadła do gustu taka reprezentacja danych 🙂 Jeśli chodzi o raportowe rozwiązania mobilne Microsoftu, to dopiero raczkuję w tej kwestii. Wiem, że na pewno istnieje narzędzie SQL Server Mobile Report Publisher, wiem też że są mobilne wydania Excela. Oczywiście Power BI też ma swoją wersję mobilną.

 2. Gość napisał(a):

  Nie znam się na raportowaniu bo zajmowałem się zupełnie inną dziedziną, ale zagadnienie to trochę poznałem na spotkaniach PLSSUG. Głównie mówiono o PowerBi, zarówno w zastosowaniach desktopowych jak i mobilnych. Przedstawiano zalety tego oprogramowania właśnie do tworzenia raportów które można prezentować np. na tabletach czy smartfonach. Nie starano się przedstawiać sprawy tak że Excel jest gorszy od PowerBi, lecz mówiono że po prostu jest inny, i służy do innych celów. Może to jest tak jak z bazami danych. Bazy transakcyjne nie są ani gorsze ani lepsze od hurtowni danych czyli baz analitycznych, lecz po prostu są inne. I chyba Excela też można tak traktować, że jest to oprogramowanie „transakcyjne” przeznaczone do bieżących operacji na danych, a PowerBi (albo inne programy do BI) to oprogramowanie analityczne, „hurtowe, nietransakcyjne”.

  1. piotrziuzianski napisał(a):

   Zgadzam się w 100%. Microsoft zastosował ciekawą politykę 🙂 zamiast rozszerzać na siłę istniejące rozwiązania tworzy nowe integrując je z już istniejącymi. Pozwala to użytkownikom na wyspecjalizowanie, a i zarządzanie oprogramowaniem po ich stronie jest chyba prostsze w takim układzie. Ja też nie jestem specjalistą raportowania, ale bardzo ten temat jest atrakcyjny i w najbliższym czasie chciałbym się w tym temacie doszkolić.

 3. Gość napisał(a):

  Ciekawe, a właściwie to wręcz dziwne że rozwiązania klasy BI firmy Microsoft nawet nie znalazły się w grupie finalistów:
  http://www.dbta.com/Editorial/Trends-and-Applications/23-Best-Business-Intelligence-Solution-112615.aspx

  1. piotrziuzianski napisał(a):

   Każde zestawienie rządzi się swoimi prawami 😉
   Na szczęście widzę, że ogólnie Microsoft ze swoimi rozwiązaniami występuje w różnych kategoriach w gronie finalistów 🙂 To, że akurat nie znalazł się w obszarze BI… może akurat oceniający (czytelnicy magazynu DBTA) preferują inne narzędzia, albo z innymi się zetknęli.

   1. Gość napisał(a):

    „Każde zestawienie rządzi się swoimi prawami” – o tak, masz rację. Te prawa oraz rozbieżne wyniki bardzo dobrze widać na przykład na zestawieniach popularności języków programowania. To trochę nie na temat, ale dla zobrazowania tego problemu podaję przykładowe linki:
    http://blog.codeeval.com/
    http://www.tiobe.com/tiobe-index/
    https://redmonk.com/sogrady/category/programming-languages/
    Dlatego takie zestawienia należy traktować z dużą dozą ostrożności. Co do narzędzi Bi firmy Microsoft, to wydaje się że raporty Gartnera są jednak wiarygodnym źródłem informacji, a oceniający faktycznie mogą mieć inne preferencje i dali temu wyraz w głosowaniu. To trochę tak jakby zapytać się linuksiarzy, czy cenią sobie oprogramowanie Microsoft ;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *